Retirements Reshape Senior Staff
Colonel Richard H. Collins

Colonel Richard H. Collins, superintendent, retired September 18, 2009, after more than 31 years of service. He served as superintendent from April 2007 until his retirement. Prior to being named superintendent, he served as commander of the Findlay District.

Colonel Collins began his Patrol career as a cadet dispatcher at the Marion Post in 1978. He trained as a member of the 108th Academy Class and earned his commission in September 1980. His first assignment was to the Mansfield Post where he served until February 1982 when he transferred back to Marion. In 1984, he earned a Certificate of Recognition for preventing an attempted suicide. He earned an Ace Award for excellence in auto larceny investigation in 1986, and also was named Post Trooper of the Year by his peers.

He earned a promotion to sergeant in April 1988 and served as assistant commander of the Piqua Post. His first command assignment was at the Findlay Post after a promotion to lieutenant in July 1992. Three years later, he was promoted to staff lieutenant at General Headquarters in the Office of Field Operations. In March 1997, he transferred to Bucyrus District Headquarters as assistant commander.

In his career, he earned the Health and Physical Fitness Award and was recognized for safe driving. A native of Marion, he is a graduate of The Ohio State University and Bluffton University. He also earned a Master’s degree in criminology from Tiffin University and completed advanced law enforcement training at Northwestern University’s School of Police Staff and Command.



Lt. Colonel William Costas

Lt. Colonel William Costas, assistant superintendent, retired February 5, 2010, after more than 33 years of service. He served as assistant superintendent for operations from November 2006 until his retirement. Prior to that, he was commander of the Office of Field Operations.

Lt. Colonel Costas is a member of the 100th Class, which graduated in February 1977. After earning his commission, he served at the Elyria Post for a year before transferring to Warren where he was Post Trooper of the Year in 1983. He earned a promotion to sergeant in June 1984 and transferred to Chardon as an assistant post commander. Three years later he earned a promotion to lieutenant and was named commander of the Lancaster Post.

He returned to Warren in July 1990 when he was promoted to staff lieutenant and Warren’s assistant district commander. He assumed command of the district in February 1993 with his promotion to captain. In December 2004, he was promoted to major and named commander of the Office of Field Operations at GHQ.

In his career, he earned the Health and Physical Fitness Award and was recognized for safe driving. He also is a graduate of the FBI National Academy.


Major Robert W. Booker

Major Robert W. Booker retired February 5, 2010, after more than 33 years of service. He served as commander of the Office of Investigative Services from his promotion to major in January 2003 until his retirement. He served as interim superintendent in 2007 after the retirement of Colonel Paul D. McClellan and prior to the appointment of Colonel Richard H. Collins.

Major Booker was awarded the 2009 Excellence in Criminal Justice Award by the Ohio Chapter of the National Association of Blacks in Criminal Justice for his work as “a leader in the criminal justice arena for decades fighting for fairness and equality in all criminal matters.”

Major Booker began his Patrol career as a cadet dispatcher at the Delaware Post. He trained with the 104th Class and was assigned to the Circleville Post after graduation. He earned a Certificate of Recognition in October 1979 and was Post Trooper of the Year in 1983.

He transferred to Columbus District Headquarters in May 1984 as a plainclothes investigator. Four years later, he was assigned to General Headquarters in the Office of Investigative Services. He was promoted to sergeant in 1989, lieutenant in 1993, and staff lieutenant in 1996 while continuing to serve as an investigator in Investigative Services and the Administrative Investigation Unit.

In January 2001, he earned a promotion to captain and was named executive officer of the Office of Investigative Services.

Highway Help - 1-877-7-PATROL (from Ohio only) - PO Box 182074 - 1970 West Broad St. - Columbus, OH 43223

News  | Director's Office  | Privacy Statement  | Disclaimer  | Site Map  | Employment  | Contact Us